Site icon BİBİLENOL

Aynısefa Bitkisi Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

Aynısefa ,Calendula,Calendula officinalis
Reklamlar

Calendula

Calendula officinalis

Aynısefa bitkisi, takma adı saksı kadife çiçeği, şairin kadife çiçeği veya sadece altın olan nergis, Tagetes cinsinin oldukça hoş olmayan kokulu ortak bahçe kadife çiçeği ile karıştırılmamalıdır. Calendula (Aynısefa) çiçeklerinin kokusu azdır ve Tagetes türlerinin aksine yenilebilir. Güneşli sarı veya parlak turuncu renkte tek veya birden fazla yaprak sırası ile süslenmiş çiçekler, bitkinin grimsi yeşil, hafif yapışkan sapları ve yaprakları üzerinde asılı gibi görünmektedir. Calendula (Aynısefa) bol miktarda çiçek açandır. Adı muhtemelen “küçük takvim” veya “küçük saat” anlamına gelen Latince calendae’den türetilmiştir. Referans, nergisin yaz aylarının yeni ayında (bazı iklimlerde, neredeyse her ay) çiçek açma eğilimi veya batan güneşle birlikte yapraklarını kısmen kapatma alışkanlığı olabilir.

Terapötik Kullanımlar

Dermatit

Yara

Calendula’nın sıcak altın çiçekleri uzun zamandır egzama ve apselerden akne ve sıyrıklara kadar cilt rahatsızlıkları için imza bir ilaç olmuştur. Alman sağlık otoritesi, anti-enflamatuar etkilerini ve yaraların yeni dokularla kapanmasına yardımcı olmadaki etkinliğini gösteren araştırmalara dayanarak, yaraları tedavi etmek için nergisi onayladı. Calendula’nın cilt üzerinde iki ana tıbbi etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Oleanolik asit gibi triterpenoid bileşiklerin çeşitli bakterileri inhibe ettiği görülmektedir. Calendula’nın anti-enflamatuar etkileri, iyileşme sürecinde oksijen radikallerinden kaynaklanan hasarı azaltmak için antioksidan görevi gören bir triterpenoid bileşiğinin sonucu olabilir. Calendula ürünleri bir dizi insan rahatsızlığı için geliştirilmiş ve incelenmiştir. Örneğin, yeşil çay, çay ağacı yağı ve manuka yağı ile birleştirilmiş bir nergis özü, bir ağız durulamasına dönüştürüldü – nergis durulamalarının diş eti iltihabı veya diş eti iltihabı ile savaştığını gösteren bir araştırma yan ürünü. Başka bir çalışma, günde iki kez bir nergis merhemi veya yaygın olarak kullanılan bir ilaç olan trolamin uygulamak için radyasyon tedavisi görmek üzere olan 254 meme kanseri hastasını randomize etti. Calendula grubu radyasyondan daha az dermatit sergiledi ve ayrıca tedavilerinde daha az kesinti oldu. Bir nergis merhem yapmak için bir yöntem, bitkiyi petrol jölesinde ısıtmak, süzmek ve ciltte kullanmak için soğutmaktır. Calendula’nın anti[1] enflamatuar etkileri ve çeşitli cilt rahatsızlıkları için etkinliği, çiçekler kremlere veya merhemlere dahil edilmeden önce ilk kez yüksek dozda alkolle ekstrakte edildiğinde daha belirgin olabilir.

Aynısefa Nasıl Kullanılır

Topikal preparatlar: Ekstraktlar birçok cilt ürününe dahil edilir: sabunlar, kremler, merhemler, merhemler ve çeşitli nergis konsantrasyonlarına sahip losyonlar. Küçük cilt koşullarını iyileştirmek için preparatları günde 3 ila 4 kez uygulayın.

Önlem

Asteraceae familyasındaki bitkilere alerjisi olanlar, topikal kullanıma karşı duyarlılık geliştirebilir. Bir döküntü gelişirse, kullanmayı bırakın.

Aynısefa bitkisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için makaleyi okuyabilirsiniz.

 

Exit mobile version