Site icon BİBİLENOL

Karayılan Otu-Black Cohosh-Faydaları Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Karayılan Otu-Black Cohosh
Reklamlar

Karayılan Otu

Actaea racemosa

Doğu Kuzey Amerika’ya özgü karayılan otu nemli, gölgeli ormanlık alanlarda gelişir. Zamanla, nadiren gözden kaçan çok yıllık popüler bir bahçe haline geldi. Yaz ortasından kısa bir süre sonra, karayılan otu küçük, inci biçimli tomurcuklarla kaplı uzun çiçek sapları göndermeye başlar. Tomurcuklar açıldıkça saplar, koyu yeşil yaprakların üzerinde yükselen yumuşak, beyaz şişe fırçalarının görünümünü alır. Bal arılarının çiçekleri hor görmesi, ancak sineklerin ve böceklerin onları sevmesi, karayılan otunun diğer yaygın isimlerinden en az ikisinin, sırasıyla böcek otu ve böcek otunun kaynağı olabilir. Bir diğeri ise kara yılanköküdür. Bu takma adın kaynağını anlamak için bitkinin tabanını kazın ve koyu renkli küçük yılanlara benzeyen bükülmüş rizomlarını ortaya çıkarın.

Terapötik Kullanımlar

Menopoz

Adet öncesi sendromu

Menstrüel krampları

Artrit

Hafif depresyon (melankoli)

Karayılan otu için birincil kullanım, menopoza bağlı semptomları tedavi etmektir. Almanya’nın sağlık yetkilileri, menopoz semptomları (sıcak basmaları, gece terlemeleri ve uyku bozuklukları) ve ayrıca adet öncesi sendromu ve adet krampları için kullanıldığını kabul etmektedir. İlk çalışmalar, karayılan otunun doğal bir östrojen veya fitoöstrojen gibi davrandığını, sıcak basmaları ve vajinal kuruluğu nazikçe azalttığını ileri sürdü. Ancak daha yeni araştırmalar, menopozdaki kadınlarda karayılan otunun hormonal etkilerini bulamadı.

Yayınlanmış 20’den fazla klinik çalışma, karayılan otunun menopoz sıcak basmaları için etkinliğini değerlendirdi. Bazı çalışmalar semptomlarda ılımlı bir azalma gösterirken, tüm klinik deneyler olumlu olmamıştır. Karayılan otu, St. John’s wort ile birleştirildiğinde ek fayda olabilir. 301 kadından oluşan bir klinik çalışma, plasebo grubundaki yüzde 19’luk azalmaya kıyasla, kombinasyonla semptomlarda yüzde 50’lik bir azalma bildirdi. Mevcut araştırmalar, sıcak basmalar için karayılan otunun etkinliğini henüz belirlememiştir. Chicago’daki Illinois Üniversitesi’ndeki bilim adamları, karayılan otundaki bileşiklerin antidepresanlar gibi davrandığını ve ağrı duyarlılığını azalttığını, karayılan otunun melankoli veya depresif ruh hali için bir tedavi olarak geleneksel kullanımına ve yaygın kullanımına destek verdiğini gösterdi. artrit ve adet ağrısı için çare. Hiçbir klinik çalışma, bu koşullar için etkinliğini değerlendirmemiştir.

Nasıl Kullanılır?

2 çay kaşığı kıyılmış kök ve köksapı 2 bardak suda 10 dakika kaynatın. Gerilmek. Günde 2 ila 3 kez ¼ fincan için. Kapsüller: Bölünmüş dozlar halinde günde 40 ila 200 mg kurutulmuş köksap alınır. Tentür: Genellikle günde 3 kez 1 ila 2 ml. Standart ekstrakt: Günde iki kez 20 ila 40 mg karayılan otu özü. Ürünler genellikle 1 ila 2 mg 27-deoksi aktin sağlayacak şekilde standardize edilir. Önlemler Minör gastrointestinal rahatsızlık dışında, klinik deneyler karayılan otunun yan etkisinin olmadığını göstermiştir. Birkaç rapor, karayılan otunun nadir durumlarda karaciğere zarar verebileceğini ileri sürerek, Avrupa, Avustralya, Kanada ve İngiliz sağlık yetkililerinin, herhangi bir tür karaciğer hastalığı olan herhangi birinin bir sağlık hizmeti sağlayıcısıyla görüşmesini öneren ürün etiketlerini zorunlu kılmasına yol açmıştır . Hamilelik ve emzirme döneminde güvenliği bilinmemektedir.

Exit mobile version